At the end of each week, I’d like to ask myself a few questions (The What’s?) on how my week went. I think asking myself (or yourself) a series of inquiring questions, helps keep me (or you) focused and appreciative. It certainly helps me see exactly how I am doing, where I am going and if I am achieving anything in my life!

  1. What’s doing in my garden? Everybody take a pea!
My garden is producing peas now. Super delish! My favorite dish is peas, onions garlic, olive oil over pasta. Stay tuned.

2. What’s cooking? See above. I also made two batches of pesto (from my own Genevese basil). One to cook right away over spaghetti. And another one to store in the freezer for a future use.

3. What’s happening? Hubs and I were invited to two social events. One was to camp out in our RV on a friends recent property purchase (five acres). Unfortunately, he and his SO also like to hang out in bars and other multi-people gatherings and we declined (due to the coronavirus dangers). He sent me some pictures of all his friends, up close, un-masked, party-hartying and we said ‘no thanks’ for now. We also were invited to a dinner party of a long-time friend of ours. When I asked what I could bring? For how many people? (I was expecting 4 or 6) she told me to bring enough kaiser rolls for 26 people. That’s NOT an intimate dinner party! That’s a covid-19-epidemic-asking-for-it-party! We declined again. I don’t know where people get their brains from? We’re all over the age of 60. We’re targets!

4. What’s streaming on TV and the music scene? Ever since I watched ‘Hamilton‘ on Disney +($6.99 for the month) on July 3rd at 3AM EST, I’ve been watching parts of Hamilton almost every day AND playing the original cast album every.single.day. (Free on Spotify or Amazon Prime Music) That’s how good it is and how much I loved it. I cried so much at the end. I had no idea what Alexander Hamilton’s life was like. Which prompted me to the next ‘What’s ?”

5. What have you borrowed from the library? Tons of biography books on Alexander Hamilton’s life, especially authentic, true accounts of The Revolutionary War, such as Bill O’Reilly’s ‘Killing EnglandThe Brutal Struggle For American Independence. Because of pandemic quarantine methods, it takes a long time to get a book out of the library. Yes, some eBooks are available immediately. But this is the perfect summer for reading a book such as this! Realistically, ‘Hamilton’ should be a must-see for all school-age kids. It really helps you understand what America is, how it came about and how the discourse going on today is just another American growing pain. We will get through this! Hopefully, PBS can air it or Disney gets a gracious heart!

6. What are you most grateful for this week? Not just this week, but every single day, I am grateful for my husband. If it weren’t for him, I’d get practically nothing accomplished. He helps me in almost everything: gardening, cooking, cleaning, paying the bills, food shopping, maintaining the house and the property……..we do everything together. We do have our alone-time but it’s been a god-send NOT to be alone during this pandemic. It’s been wonderful to have that human touch and get a great big hug and a kiss every once in a while. LOL!

Originally, we were going to hire someone to set up this pool. He wanted $250 to do the set up. We told him NO WAY! Hubby took his time, but managed to do it all by himself. Easy as pie, he said!

7. What did I do this week to stretch a buck? I love Aldi’s pure milk creamers for my morning coffee BUT they can get a bit expensive ($2.29). Granted, Aldi’s is NOT as expensive as some other brands ($3.99) Nonetheless, I am always on the hunt to keep all costs down. I buy the creamers in sets of 2s or 4s (if I’m stocking up). Once one bottle is finished (I only did this step once, at the beginning and you’ll see why), I open up the 2nd bottle and pour half into the newly empty bottle. Then I fill the balance with skim milk (much cheaper than cream). So, one bottle makes two. Or two bottles make four. Either way, I double my creamers. They taste just the same and I saved half the expense.

Got a good deal on WalMart brand pasta. If I bought 8 pounds (2 boxes) spaghetti, it came to only .45 cents a pound! In case you’ve been wondering why we’ve been eating so many pasta dishes lately. DELISH!!