It’s been too hot to cook indoors. So basically, we’ve been eating a lot of outdoor grilled turkey burgers, salmon and an occasional hot dog. One recipe I just mastered is this delicious cold Mediterranean styled, tri-color pasta salad based on a recipe from Ina Garten (click here). My version is filled with feta cheese, artichoke hearts, capers, minced red onion, a touch of garlic, olive oil, sliced kalamata olives and a bit of parsley. It’s very easy to prepare and you can serve it hot or cold. It keeps well in the fridge for a couple of days. Provided everyone can keep their forks to themselves!! LOL.

Hubby made this grilled salmon in our BBQ by cooking it over the hot coals wrapped in aluminum foil. Delish! I served it with a mix of pico d’gallo (chopped tomatoes, red onion, peppers and fresh parsley) and a side dish of home made cole slaw. Aldi sells one pound of the shredded cabbage and carrot mix for $1.29. I make my own dressing. It made a perfect summer dinner. I also had some leftover Jasmine white rice which I turned into Italian rice balls. I mixed the rice with one beaten egg, grated Parmesan cheese, parsley, salt & pepper to taste, formed it into flat balls and sauteed it in some vegetable oil. Delish!

At the end of the week I had some leftover broccoli and feta cheese. Hubby salvaged the ingredients and came up with a superb frittata for brunch.

Lastly, what meal would be complete with out a dessert? Strawberries are in season now AND they are on sale @ $1.86 a pint at our Aldi. I washed and cut them up into bite sized pieces and tossed with a bit of lemon juice and just a touch of sugar. I baked a yellow cake (very late at night when the temps cooled down) with a box mix from Aldi that cost only a mere .85 cents. The recipe calls for 3 eggs but I only added in two and tasted absolutely no difference whatsoever (just another way of saving money). I topped a slice of cake with the strawberries and a dollop of dairy-free whipped topping @ .79 cents. Other than keeping food costs low, this version of cool whip only saves money, not calories. If you want to use real whipped cream out of a can, go right ahead. But be prepared to spend around $2 or so for the can.

Like this post? Sign up for free emails whenever I write a new post. You can also follow this blog, for free. Sign up links are posted on the upper right hand corner. I also accept donations when you buy me a cup of coffee and a croissant. Links are posted on the right hand side wall. Thanks for reading my blog!